הבהרת העור ברוח הקוסמטיקה הפרא רפואית

הבהרת העור ברוח הקוסמטיקה הפרא רפואית

כתמי עור אינם תופעה נדירה. למעשה, באזור הים התיכון כתמי עור נמצאים בין התופעות היותר בולטות בין נשים וגברים בגילאים השונים ובעונות שונות של השנה. כתמי עור הם למעשה שינויים קלים או משמעותיים בגוון העור הטבעי של האדם, ויכולים גם להיות שינויים בגודל או במרקם של נקודות חן קיימות – גם הם סימן לכתמי עור המצריכים התייחסות. ישנם כתמי עור שאף מהווים תופעה רפואית המצריכה טיפול מיידי בשל סכנה לעדות על בעיה רפואית חמורה.

קליניקה לרפואה משלימה – אלה דרים.

הגורמים לכתמי שמש

במדינה רווית שמש כישראל אין זה פלא כי כתמי שמש הם בין התופעות הנפוצות יותר. גברים ונשים סובלים מכתמי שמש באותה המידה ואילו בין הגורמים המחזקים את הסיכויים לפתח כתמי שמש מצוי דווקא הגורם הגנטי ולא המיני. יחד עם זאת שינויים הורמונליים בגוף האישה גורמים לכתמי שמש וביניהם יכולים להיות אירועים כגון הריון, גלולות ותרופות הורמונליות שונות המשפיעות על המאזן ההורמונלי בגוף.

האזורים המועדים לפורענות

ברוב המקרים, כתמי שמש יופיעו במקומות אסטרטגיים קבועים: אלו יהיו מרכז הפנים, השפה העליונה, המצח, הסנטר, אזור השפם וכל אזור הורמונלי אחר בפנים הבא לידי ביטוי באופן אינדיווידואלי אצל כל אחד ואחת מאיתנו. ישנם אזורים אחרים בגוף העלולים לפתח פיגמנטציה ולו בשל חשיפה ממושכת לשמש. הכתמים, אגב, אינם בהכרח מופיעים בסמוך לעת החשיפה ולעיתים גם שנים לאחר החשיפה לשמש. פיגמנטציה הנוצרת בשל החשיפה לשמש נקראת פיגמנטציה טראומתית.

כיצד נוצרים כתמי עור?

כתמי העור נוצרים בשל פגיעה או הפרעה בפעילותו של המלנין, הפיגמנט האחראי על צבע העור. כל אחד מאיתנו הינו בעל פיגמנטים ייחודיים הקובעים את צבע עורו וברגע שפעילותו של פיגמנט המלנין נפגע, גם היכולת ליצור את אותו גוון עור – משתנה. כל פגיעה בעור יכולה ליצור כתמים וגורמת לתאים לייצר עודף מלנין.

הטיפול בכתמי שמש

כיצד מתקיים הטיפול בכתמי שמש? ראשית יש לבצע אבחון של מצב העור, מקור הכתמים ואופן הטיפול הרצוי בהם. במקרים מסוימים יהיה צורך בקילוף של העור בצורה עדינה מדי תקופה, במקרים אחרים ישנו צורך בהחדרת הפיגמנט באופן יזום בצורה חיצונית.

 

תגובות

תגובות

Thanks! You've already liked this