איך להתלבש לראיון עבודה

כלל ידוע הוא, שרושם ראשוני עושה את כל העבודה. יש מקרים שאנשים מצליחים להתגבר על רושם ראשוני לא טוב וברושם שני להרשים ולהשפיע. אך כשאנחנו מגיעים לראיון עבודה, מירב הסיכויים שלא תהיה לנו אפשרות להציג רושם שני. לכן עלינו להגיע מוכנים בצורה אופטימאלית, בשביל שרושם ראשוני יהיה מספיק טוב.

רושם ראשוני בראיון עבודה הוא קודם כל לבוש. צריך לומר כבר בהתחלה, במרבית המקומות לא מצפים מכם להגיע עם חליפה ועניבה. ייתכן שבראיונות עבודה במגזר הציבורי, מקומות רשמיים, כן מצפים לקוד לבוש שכזה. אך במרבית המקומות, ברור למעסיקים הפוטנציאליים, שרובנו לא לובשים חליפות ועניבות, מה עוד שמזג האוויר הישראלי לא בהכרח מאפשר את זה. כן מצפים מאיתנו ללבוש חולצה נקייה, מכנס מתאים, נעליים מסודרות, אם יש לנו שעון יד אז מה טוב, בקיצור להגיע כמו שאמורים להגיע לראיון עבודה ולא כמו שמגיעים לחוף הים.

כיצד להתלבש לראיון עבודה

אין כללים ברורים, חד משמעיים איך להתלבש לראיון עבודה. יש מקומות עבודה, שלא ישימו לב אם באתם עם דגמ"ח או עם ג'ינס, עם חולצה מכופתרת או עם טריקו חלק או סוודר בימי החורף, עם שעון יד מזהב או כסף או שעון יד של קסיו.
עם זאת, כן ישימו לב, אם הבגדים שלנו מסודרים ומגוהצים. מיותר לומר שבגדים לא מגוהצים מלמדים שאנחנו כנראה לא בדיוק האנשים הכי מסודרים בעולם, וזה יכול ללמד משהו על העבודה שלנו. אם נבוא עם בגדים לא מסודרים, כלומר נבוא כמו "שלומפרים" לצערנו זה ילמד גם משהו שלילי לגבינו.

עוד דוגמא איך לא להתלבש לראיון עבודה היא, בגדים מלוכלכים. לא מעט סצנות בסרטי קומדיה, מתבססות על הרגע בו אדם נכנס לראיון עבודה ומגלה שיש לו כתם על החולצה או על המכנס ואין לו מושג איך להסתיר אותו. לא נרצה להיות במצב דומה. ליתר ביטחון אולי רצוי לקחת איתנו חולצה נוספת בתיק, כך שאם ניכנס לראיון עבודה עם כתמים או מיוזעים, נוכל להחליף את החולצה לפני כן.

נקודה אחרונה היא, אל תנסו להתפרע. אומנם יש תחומים ומקומות עבודה, שם אם באים עם בגדים צבעוניים וייחודים, מקבלים נקודות זכות ברושם ראשוני. מרבית מקומות העבודה הם שמרניים. הם מצפים שתבואו עם בגדים חלקים בצבעים פשוטים וגם אם יהיה כיתוב, שהוא יהיה פשוט, שמרני, לא משהו פרובוקטיבי.

כיצד בגדים משפיעים על רושם ראשוני

כמו שציינו, לבגדים יש השפעה על הרושם שאתם עושים. האופן בו אתם בוחרים את הבגדים, האופן בו אתם מסדרים אותם או שמים לב עד כמה הם מסודרים ונקיים, זה מלמד לא מעט עליכם. אפילו אם תרכיבו שעון יד, זה ייתן נקודת ייחוס מסוימת לשאלה האם אתם דייקנים או מאחרים. הדברים הקטנים האלה, יכולים להשפיע, לעיתים באופן מודע ולעיתים באופן לא מודע אצל המראיין, ואז זה משפיע גם עליכם.

תגובות

תגובות

Thanks! You've already liked this